Mehter Nedir

Mehter Takımı Nedir ?

Mehter Nedir? Neden Önemlidir?

Osmanlı Yeniçeri Bandosu olarak bilinen mehter, benzerleri ile İslamiyet’ten önceki Türk devletleri ile de dikkat çekiyordu. Savaşlarda ve toplumsal hayatta Osmanlı Devleti zamanından beri var olan bu gelenek, askerleri şevklendirmek, toplumsal hayatın renklenmesini sağlamak amacıyla önemli günlerde kullanılıyordu. Günümüzde savaşlarda kullanılmasa da toplumsal hayatta hala yeri çok önemli. Peki, mehter nedir? Kelime anlamı neyi ifade ediyor? Şimdi detaylardan söz edelim.

Mehter Ne Demektir?

Farsçadan dilimize geçmiş bir kelime olup, biraz farklılaşmış ve mehter halini almıştır. Farsçada kullanılan kelime ise “mihter” olarak biliniyor. Bu kelime “en büyük ve daha büyük” gibi anlamlara geliyor. Mehteran ise mehter kelimesinin çoğul halidir. Yani “mehteranlar” şeklinde bir kullanım doğru olmayacaktır. Mehteran, birden fazla mehter anlamı taşır. Mehter nedir? sorusuna verilebilecek en net cevap bu şekilde olacaktır. Peki, mehterin kuruluş detayları nelerdir?

Mehter Ne Zaman ve Kim Tarafından Kuruldu?

Yeniçerilerin olduğu gibi mehteranın da piri Hacı Bektaş-ı Veli’dir. Ancak mehterin kurucusu kendisi değildir. Kim tarafından kurulduğu da net bilgilere dayandırılamasa da Çandarlı Kara Halil Paşa’nın tavsiyeleri, mehterin kuruluşunda önemli bir rol oynamıştır. Yeniçeri Askeri Bandosu olduğundan, yeniçerilerden sonra kurulmuş ve daima onlarla anılmıştır. Kuruluş tarihi ise 14. yüzyıl olarak belirtiliyor. Bu nedenle Murat Hüdavendigar (I. Murat) dönemi içerisinde kurularak, bir ocak halini almıştır.

Mehterin Geçmişi

Mehter her ne kadar Osmanlı ile özdeşleşse de İslamiyet’ten önceki Türk devletlerinde de izlerine fazlasıyla rastlanıyor. Ancak mehterden söz edilen belgelerin tarihi 16. yüzyılda karşılığını bulmuştur. Tabii ki bu tarihten önce kurulduğu yazılı bir eser olan mehternâme içerisinde yer alıyor. Ancak Orhon Yazıtları’nda Türk mûsikisine vurgu yapılıyor. Kös ve nevbet davulu kelimelerinin geçmesi de bunu kanıtlar nitelikte. Yani buradan hareketle, mehterin yalnızca 14. yüzyılda ortaya çıkan bir kültür olduğunu söylemek doğru değil.

Mehter Eskiden Ne İçin Kullanılıyordu?

 1. yüzyıldan itibaren yeniçeriler ile savaşlara giden mehteran, savaş esnasında mehter marşları sayesinde askerleri hırslandırmak ve aşk ile çarpışmalarını sağlamak için yer alıyordu. Bu da Osmanlı’nın o dönemdeki başarılarına büyük oranda etki etmiştir. Günümüzde bile mehter marşının çalınması insanda farklı bir his uyandırdığı için, o dönemdeki faydasını tartışmak doğru olmaz. Ayrıca mehteran o dönem önemli günlerde de eğlendirmek maksadı ile yerini almaktaydı. Yani askeri ve toplumsal hayatta mehterin yeri her daim çok büyük oldu. Günümüzde ise bu rolünü yalnızca toplumsal hayatta sürdürüyor.

Günümüzde Mehterin Rolü Nedir? Neden Önemlidir?

Mehteran gösterileri günümüzde önemli organizasyon ve etkinliklerde dikkat çekmekte ve toplumsal hayatta önemli olan rolünü korumaya devam etmektedir. İnsanların etkinliklerde eğlenmesi, kültürel değerleri deneyimleyebilmesi ve bunun gibi pek çok avantajın elde edilmesi için günümüzde mehterin yeri çok büyüktür. Peki, hangi organizasyonlarda mehter takımları tercih edilebilir?

 • Sünnet Düğünü Organizasyonu
 • Düğün Organizasyonu
 • Açılış Organizasyonu
 • Doğum Günü Kutlamaları
 • Okul Şenlikleri
 • Festivaller
 • Etkinlikler

Yukarıdaki etkinlik ve organizasyonlarda mehteran ekipleri sıklıkla yer almaktadır. Ayrıca mehteran ekiplerinin gerçekleştirdiği organizasyonların yanında kapsamlı bir organizasyona da sahip olunabilir. Bu konuda ön planda olan Mehteran Ekibi firmamız, size ayrıcalıklı bir hizmeti sunmak için çalışmalar yürütecektir.

Mehter Takımı Kiralama

Konukların eğlenmesi, organizasyonun eğlence değerinin arttırılması, kapsamlı bir etkinlik planının oluşturulması ve akıllarda kalıcılığın sağlanması gibi sebeplerle mehteran organizasyonları sıklıkla tercih edilir. Biz de Mehteran Ekibi olarak sizin için mehter takımı kiralama hizmeti sunuyor, her türlü detaydan yararlanmanızı sağlıyoruz. Peki, bizi tercih ederek hangi avantajları elde edebilirsiniz?

 • Dilediğiniz kişi sayısına uygun mehter takımı,
 • Tercihinize uygun mehter marşları,
 • Müşteri memnuniyeti odaklı hizmet,
 • Uygun fiyat avantajı ve
 • İstanbul çevresine hizmet gibi avantajlar, bizi tercih ettiğiniz elde edecekleriniz arasındadır.

Siz de konukların akıllarında güzel yer edinmek, işletmenizin tanıtımını yapmak ve daha pek çok avantajdan yararlanmak isterseniz, o halde hemen Mehteran Ekibi firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. Sizin için hazırladığımız “Mehter Nedir? Neden Önemlidir?” isimli içeriğimizi burada sonlandırıyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular

Osmanlıda Mehter Ne Zaman Kuruldu?

 1. yüzyılda Murat Hüdavendigar zamanında kurulduğu düşünülen mehter, Türklüğün en önemli değerleri arasında yer almaktadır.

Mehter Takımı Ne Zaman Kaldırıldı?

Yeniçeri Askeri Bandosu olarak bilinen mehteran, Sultan II. Mahmud tarafından kaldırılmıştır. Yeniçerileri kaldıran II. Mahmud, bu vesile ile mehteranın da devam etmesini engellemiştir.

Mehteran Organizasyonu Sunuyor Musunuz?

Evet. Düğünler, etkinlikler ve festivaller gibi pek çok özel günde mehter takımı organizasyonu hizmetimiz yanınızdadır. Mehter takımımızdaki kişi sayısı 8 ile 80 kişi arasında değişiklik göstermektedir.

Hizmetlerinizi Nerelerde Sunuyorsunuz?

İstanbul merkezli sürdürdüğümüz hizmetlerimiz, İstanbul’un çevre il ve ilçelerinde de devam ettirilmektedir.

Mehter Takımı Kiralama Fiyatları Ne Kadar?

Kişi sayısı, çalgılar ve marşlar göz önünde bulundurularak fiyatlar belirlenmektedir. Bu nedenle net fiyatlardan söz etmek mümkün değildir. Hemen bizimle iletişime geçerek fiyat teklifi alabilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Yeni Gönderiler