Mehter Takımı Çalgıları

Mehter Takımı Çalgıları

Mehter Takımı Çalgıları

Mehter Takımı Çalgıları

Ecdadımız Osmanlı’nın en önemli değerlerinden bir tanesi olan mehter takımı gerek sosyal hayatta gerekse de savaşlarda önemli bir role sahip olmuştur. Günümüzde her ne kadar savaşlarda kullanılmasa da sosyal hayattaki yeri hala çok önemli. Bu nedenle mehter takımı organizasyonları, çeşitli etkinlik ve festivallerde sıklıkla tercih ediliyor. Peki, kulaklarda nefis bir iz bırakan ve dinleyene kültürel mesajlar veren bu güzide gösteri hangi çalgılarla gerçekleştiriliyor? Şimdi size mehter takımı çalgıları hakkında pek çok noktadan bahsedeceğiz.

Mehter Takımı Çalgıları Nelerdir?

Sokakta, organizasyonda, etkinlikte ya da festival gibi eğlencelerde mehter takımlarına rastlıyoruz. Rastladığımızda da şöyle bir durup dinliyoruz. Peki, bu marşlar hangi enstrümanlarla çalınıyor? Bunun iki alanı var. Birisi vurmalı çalgılar, diğeri de nefesli çalgılar. Şimdi size bunlardan bahsedelim.

Vurmalı Mehter Takımı Çalgıları

Daha tok seslerin çıkmasına sebep olan çalgılardır. Nefesli çalgılar, üst düzey bir uyumun sağlanması açısından marşlarda önemli bir yer tutmaktadır. Peki, vurmalı çalgılar hangileridir?

Davul

Mehter takımı dışında düğünlerde ve daha pek çok organizasyonda davula sıklıkla rastlarız. İşte bu sebeple davulun organizasyonlarda çok kıymetli bir yeri vardır. Özellikle düğünlerde ve kız almada davulun zurna ile uyumu muhteşem olmaktadır. Tabii ki bu uyum mehteran organizasyonunda da son derece ön planda.

Kös

Kısa tanımı “büyük davul” olarak adlandırılabilecek bu önemli enstrüman, özellikle askeri müzikler ve mehteran organizasyonlarında tercih edilir. Deve derisinden yapılmış olması da son derece farklı bir sesin çıkmasına sebep olur. Çok eski dönemlerde ise işaret vermek için kullanılan önemli bir araçtı. Köslerin vurulması, oraya önemli bir kişinin geldiğini vurguluyordu.

Zil

İki metal parçanın birbirine vurulması ile çıkan ses, zil çalgısı ile sağlanır. Kulplarından tutulan her iki metal parça, marşın belirli bölümlerinde birbirine vurularak, kulakta hoş bir sesin ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır.

Nakkare

Hem dini müziklerin seslendirilmesinde hem de mehter takımının çalgıları arasında yer alan nakkare, son derece önemli bir role sahiptir. İki küçük davuldan oluşan bir çalgıdır. Bakır ve deriden yapıldığı için tok bir sesi vardır.

Üflemeli Mehter Takımı Çalgıları

Vurmalı çalgılar ile çıkan tok sesin dengelenmesi ve kulaklarda çok güzel bir yer edinen mehter marşlarının seslendirilmesi için üflemeli çalgıların rolü çok büyüktür. Şimdi size bu çalgıların isimleri ve detaylarından bahsedelim.

Zurna

Davul denince akla gelen çalgıların başında gelir. Geleneksel düğün adetlerimiz arasında davul ile zurna yer aldığı için herkes üç aşağı beş yukarı aşinadır. Ancak çok yüksek bir ses çıkardığı için mehter takımında dikkatli kullanılması gerekir.

Boru

Çıkardığı ses sebebi ile direkt olarak anlaşılan bir çalgıdır. Marşlar çalınırken müziğe verdiği güzellik sebebi ile klasikleşmiş bir yere sahip. Bu nedenle mehter takımındaki boruzenler çalgının en doğru kullanımını gerçekleştirmektedir.

Kerrenay

Nefesli bir saz olarak nitelendirilen kerrenay, özellikle Türk müziklerinde çok dikkat çekicidir. En popüler olduğu alan mehter takımı olurken, bu çalgı Türklere özgüdür. Mehter takımındaki yeri de bu sebeple ön plandadır.

Mehter Düdüğü

Zurnaya benzer bir yapıda olan mehter düdüğü, mehter takımının en önemli parçalarından bir tanesidir. Uzun yıllardan itibaren var olan bu çalgı, marşların ezgisinin tam olarak vurgulanması adına çok önemli.

Mehter Takımı Organizasyonu

Kültürümüzün en nadide parçalarından bir tanesi olan mehter takımı, pek çok özel anda karşımıza çıkıyor ve bizi bir hayli mutlu edip, heyecanlandırıyor. İşte bu nedenle Mehteran Ekibi olarak size mehter takımı organizasyonu hizmetleri sunuyor; düğünleriniz, etkinlikleriniz, organizasyonlarınız ya da daha pek çok özel anınızda yanınızda yer alıyoruz. Peki, neden bizi tercih etmelisiniz?

  • Yukarıda adı geçen çalgıların tamamını sizin için mehteran organizasyonunda kullanıyoruz.
  • Mehteran organizasyonunu 8’den 80 kişiye kadar çıkarabiliyoruz.
  • Birbiri ile uzun zamandır hareket eden mehteran ekibimiz ile çalışıyoruz.
  • Mehteran gösterilerimizi İstanbul’un yanında çevre il ve ilçelerde de gerçekleştiriyoruz.

Yukarıdaki avantajların tamamını bizi tercih ederek elde edebilirsiniz. Tüm bu süreçlerde yanınızda yer alan Mehteran Ekibi firmamız, size aradığınız kaliteyi sunacağını da garanti etmektedir. Çünkü mehter takımı çalgıları ile eşsiz gösteriler düzenlerken, daima izleyenlerin memnuniyetini düşünüyor, size kapsamlı bir hizmet sunuyoruz. O halde siz de hemen bizimle iletişime geçebilir, ilgili detayları öğrenerek, hizmet talebinizi iletebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Mehteran Çalgılarının Tamamını Kullanıyor Musunuz?

Evet. Tüm çalgıları kullanıyoruz. Tabii ki sizin talebinize göre çalgılarda değişiklik yapabilir, daha fazla çalgının kullanılmasını da sağlayabiliriz.

Kaç Kişilik Mehteran Gösterileri Sunuyorsunuz?

Gösterilerimizde alt sınır 8 kişi iken üst sınır da 80 kişidir. Rakamlar farklılaşabileceği için bizimle iletişime geçerek ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

İstanbul Dışında Organizasyon Düzenliyor Musunuz?

Evet. Hizmetlerimiz yalnızca İstanbul içerisinde değildir. İstanbul’a ek olarak çevre il ve ilçelerde de mehter takımı organizasyonu hizmetlerimizi devam ettiriyoruz. Bu nedenle diğer detaylar için hemen bize ulaşabilir ve eşsiz bir gösteriye sahip olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Yeni Gönderiler